Finn reisen til Peshawar her
Fakta
Lokalt navn
Peshawar
Innbyggere
300.000 (1997)
Tidssone
Når klokken er 12.00 i Norge, er den 16.00 i Peshawar
Beste tid å reise
Våren og høsten er de beste reisetidspunkter, men det finnes ikke én ideell sesongtid. Sommeren rammes av monsunen (men ikke så ille som i India) og vinteren kan være kald med masse snø.
Kultur og underholdning
Pakistanerne har en tradisjonell krigsdans med sverd og Buzkashi og en form for rugby på hest, men det kan være vanskelig å finne slike arrangementer. Spørg om hjelp på turistinformasjonen (Pakistan Tourism Development Corporation) på Dean's Hotell i Saddar. Ellers er det ikke så mange arrangementer i byen. Det er underholdende nok å utforske den mystiske byen.
Overnatting / Hotell
Hotellene kan grupperes i tre områder: Saddar Bazaar like ved butikkene, Khyber Bazaar like ved den gamle, litt mere bråkete, bydelen og GT Road like ved buss-og togstasjonen. Her er det fint å bo når du skal reise videre, men det er en del bråk her også. Hvis du synes du har råd til en luksusovernatting skal du ta inn på Khan Klub. Det er et unikt sted som er meget populært blandt diplomatene i Islamabad. Her skal man bestille rom i god tid i forveien.
Bestill Hotell i Peshawar her
Bestill Hotell i Peshawar her
Lokal transport
Taxi
Det er noen få taxier i Peshawar og de venter ved Green's hotel.
Annen transport
I den gamle bydelen kan man bli transportert på en hesterukket Tonga. Det kjører også en del busser med utrolig billige billettpriser.
Spesielle forhold
North-West Frontier Provinsen, som Peshawar er en del av, er ikke den mest sikre i Pakistan. Her oppe i fjellene, hvor forskjellige stammer hersker, gjelder ikke den pakistanske lov. Talibanmilitsens makterobring I Afghanistan har heller ikke forbedret forholdene. Situasjonen endrer seg hele tiden.

Øst for det legendariske Khyberpasset, like ved Afghanistan, ligger denne eksotiske handelsbyen. Fra gamle trehus selges det te fra store blikkbokser og et værbitt ansikt innhyllet i turban vil garantert by deg på en god kopp Chai. I fjellene i nærheten bor det det mange forskjellige pakistanske gruppeperinger som alle kommer til byen for å handle. En tur i den gamle bydelen er som å være i en eventyrbok. Men med Talibanmilitsen i Afghanistan like ved kan Peshawar være et utrygt og utsatt område.