rwt2 » Skildringer » 19.08.09 Brussel

19.08.09 Brussel

Brussel er som kjent hovedstaden i Belgia, hvorav rundt 2 millioner av 10 millioner innbyggere bor. Foruten å huse en rekke europeiske bygninger kan Brussel skryte av å ligge i kryssilden til to kulturer: den germanske og den litt femi franske. Dette kommer spesielt fram ved at landet sliter å holde en regjering på fote. Sist jeg snakket med en belgier var på Fraser Island i Australia og han var ganske oppgitt over at de nærmest ikke hadde hatt en regjering på et halvt år. Ifølge ryktebørsen varte disse turbulente stundene lenge. I nord dominerer de nederlandsktalende mens i sør de fransktalende. Belgia er et monarki med Albert 2 som statsoverhode. Landskapet er lavtliggende og enkelte plasser i Brussel kommer man seg faktisk under havnivået. Skal man kapre den høyeste toppen i Belgia behøver man ikke å gå høyere enn 694 moh.  Landet ble selvstendig i 1830. 


Mine første bekymringer dukker opp i løpet av natta. Ene australieren hoster som f**n hele natta, vil jeg omsider få svineinfluensa? Men jeg rekker ikke å bekymre meg: singaporen som ligger i køya under meg har sett sitt snitt til å holde snorke konsert gjennom natta. Som regel pleier ikke dette å holde meg våken, jeg sovner så fort jeg legger hodet på puta, men jeg har en følelse av iskaffen jeg kjøpte rett før jeg la meg har gitt noen bivirkninger. Det er sjelden kost jeg går til det steget å kjøpe kaffe, men disse belgierne er noen finulie skapninger: jeg var skråsikker på at jeg kjøpte sjokolade drikkeyoghurt, men den gang ei.

 

Klokka 7 står jeg opp og er klar til aksjon. Første sjokket blir dusjen med frafall av varmt vann de første sprutene: dusjen er av type jalla sprut dvs man må trykke på knappen for at vann skal renne i hele 10 sekunder før man så må trykke på knappen igjen. Etter å ha trykket på knappen rundt 20 ganger og man er ferdig med kroppsoppussinga glimter varmtvannet til. Frokosten på hostellet var av den simple sorten, men den var i det minste inkludert i prisen, noe som er sjelden kost.

 

Klokka ble omsider 8 og det var på tide å begynne å starte leteaksjonen etter den mongolske ambassaden. For et kaos, for en varme. Det var tidlig, men sola var oppe og ettersom jeg befant meg i en by ble det fort en heksegryte. Jeg hadde printet ut veiviser fra google, og de viste seg omtrent å være like stabil som gulesider sin versjon, selv om printeren må ta sin del av skylda. At kartet var beregnet på bilkjøring gjorde ikke saken bedre, men i utgangspunktet var det jo bare å følge veien. Det hele feilet ved at printeren hadde kuttet en vital del av beskrivelsen, et kryss og to veier hadde uteblitt. Det hjalp heller ikke noe at google maps printer ut minikart, noe som gjør det vanskelig å orientere seg etter andre veier. Samt er gatenavnene i Belgia er lange som viser, og som toppen av kransekaka har alle gatene i Brussel to navn. Å ta med et ordentlig kart over hele Brussel er for pyser ;)

For å slå en sluttstrek over det hele så skal det sies at jeg fant ambassaden etter 2 timer og fikk mitt ekspress visum. I konsulatdelen av ambassaden, som kan bests beskrives som et mini drivhus, ble jeg sittende i en halv time og vente.

Takk til høyere makter for at turen til Brussel ikke ble bortkastet. Man kunne selvsagt ha tatt t-banen, men da går man jo glipp av deler av byen. Og ettersom jeg var et godt stykke sør for sentrum kan jeg si at jeg var en "tourist off the beaten track".

 

Resten av dagen gikk til det man gjør når man er på byturer (type edru sightseeing bytur). Surring og massive mengder av trasking og knipsing. En morsom detalj er alkohol politikken i Belgia, her kan man drikke på gata. Og i selveste vinbeltet så jeg en gammel røver med vin flaska i handa, drikkende rett fra flaska. Herved kan jeg også drikke vin rett fra flaska uten å være harry ettersom man gjør det i vinbeltet ;)

Landmerker som Grand Place-Grote Markt, Brussels historiske sentrum og Atomium ble besøkt, samt en hel del andre ting som jeg igrunn ikke husker navnet på. Hvor mange kilometer jeg trasket denne dagen er uvisst, men iføge google var det en mil retur til ambassaden, litt sightseeing i sentrum og en tur opp i nord for å finne den forbaska atom bygningen, med vimsing fra 8-19 så har man et regnestykke.  Legg til en steikende sol og en liten sekk på ryggen så ble dette en kraftig fett forbrenningsprosess. Brussel har mange grønne parker, planter/busker/trær og brosteiner synes å være oppskriften for denne byen. Legger man til store mengder murhus og palasser har man en by ganske lik Paris. Og det forferdelige språket fransk brukes flittig. Jeg har utviklet mitt franske vokaliberium med to nye ord: rue og merci. Nå er ordforådet oppe i hele ti ord!

 

Senere på kvelden: Liverpool vs Stoke 4-0 :D

Info om beretninger

 
 
Til brukerne:
Sitemap   Kontakt oss   Personopplysninger   Ansvarsfraskrivelse   Mest populære søk
Flere reiser:
Reiseselskaper   Flybilletter   Fly + hotell   Ferieboliger og sommerhus   Restplasser   Reisetilbud
Inspirasjon:
Reiseguide   Artikler   Severdigheter   Gode råd   Klima   Guide   Søk på land   Oversikt over reiser   Flyselskaper
Tema
Storbyferie   Safari   Søk på tema
Diverse:
Reiseforsikring   Valutakalkulator   Søk på land   Reiseartikler   Nyhetsbrev
Til reisebransjen:
Om Travelmarket   Annonseinformasjon   Webproduksjon
Copyright Travelmarket Interactive 2001-2010

På Travelmarket finner du reiser til hele verden.
Enten du skal på ferie i øst eller vest, nord eller sør finner du en flybillett eller et reisetilbud.
Uansett hvor din reise går finner du flyreiser, restplasser og andre reiser som passer til ditt behov.
Vi selger ikke reisene – du søker blant forskjellige reiseselskapers tilbud og velger selv hvem du vil reise med.

Forsiden | Restplasser lande | Restplasser selskaper