Travelmarket Norge
Få gode tilbud på e-post:

Mellom bjørner, kronhjorter og fantastisk natur i Rocky Mountains

Noen av verdens flotteste nasjonalparker ligger i de canadiske Rocky Mountains. Alt for få nordmenn har fått øynene opp for dette flotte området, som byr på mange reiseopplevelser. For en neve dollar, får man tilgang til det hele.
"Teddybear, bjørn, kosedyr, bamse, Ole Brum" lød det fra min reiseledsager i passasjersetet ved siden av meg, mens vi kjørte bortover den fredelige og vakkert beliggende landeveien Icefields Parkway mellem Banff og Jasper i de canadiske Rocky Mountains. Ja, det er bra for deg, tenkte jeg bare - at jeg ikke hadde sett hverken svart- eller brunbjørn. Min passasjer fortsatte: "Bear, Bear Bear - Winnie, Winnie, Winnie", temmelig iherdig var hun. Nå prøvde hun også på engelsk for å tiltrekke min oppmerksomhet og hentydet til en viss Winnie the Pooh - Ole Brum.

For å få ro, og i det minste la tvilen komme henne til gode, kikket jeg hurtig i sidespeilet og fikk øye på et sort pelslignende vesen i bakgrunnen. Hun hadde jommen meg rett. En liten svartbjørn var kommet fram i veikanten, og jeg hadde kjørt like forbi den uten å legge merke til den, så opptatt over de storslåtte fjellene jeg kørte mellom, var jeg. Det var bra min reiseledsagers friske øyne hadde oppdaget den lille bjørnen. Jeg fikk trukket den 21 fots lange bobilen inn til siden, og stille rygget vi nærmere bjørnen som fredelig gikk i veikanten og slikket sol. Enkelte billister kjørte forbi oss og undret seg over, hva vi hadde i tankene. De hadde nok heller ikke sett bjørnen eller var så vant til bjørner, at de ikke stoppt opp. Men som dansker er bjørner noe man bare ser på TV eller i dyrehagen.

Dette var bare en av mange episoder som er så alminnelige, når man ferdes rundt i den canadiske villmarken i det vestlige Canada, som ikke alltid er så vill allikevel.

Jasper National Park
Parken er kjent for sine brede daler, elver, snødekte fjelltopper og farverike historie. Den berømte Columbia Icefield i hjertet av Jasper er hjem for en av de mest tilgjengelige isbreer i Nord-Amerika - Athabasca. Parken ligger 300 km nordvest for Calgary via Trans-Canada Highway 1 og Icefields Parkway (Highway 93). Byen Jasper ligger midt i parken. Både fra Vancouver og Edmonton er det forbindelse med tog og buss.

Husk, som alltid når man reiser rundt i nasjonalparkene å dra inn på besøkssentret (Information Center) som ofte byr på et vell av informasjon, brosjyrer og utstillinger samt førstehånds fortellinger om, hva man kan og bør se, og en up-to-date orientering om det er noe man skal være oppmerksom på før man kjører inn i parken.

Vær sikker på du har tid til å kjøre den 230 km lange Icefields Parkway mellom Jasper og Lake Louise i Banff nasjonalpark. Veien er perfekt for makelig sightseeing, lite tungtrafikk og lastebiler som nesten blåser en av veien, men mange andre naturnytere i samme tempo som en selv. På grensen mellom de to nasjonalparkene Banff og Jasper finnes Athabasca isbreen, som man kan få lov til å gå rundt på. Gletscheren er opp til 300 meter tykk, og det er mulig å kjøre langt opp på isbreen med snømobiler. Etter et raskt besøk på besøkssentret hvor vi fikk kjøpt vanter og luer, tok vi turen opp på isbreen i snøstorm i juni måned.

Banff National Park
Tidlig på sommeren var det fremdeles snø på bakken da vi gikk den korte turen fra parkeringsplassen og opp til utsiktspunktet over Peyto Lake. Blomstene var begynnt å stikke fram mellom nedfallne grener, mose og snø og viste at årstiden var vår, selv om temperaturen kanskje ikke viste det samme. Banff ligger kun 90 minutter vest for Calgary over Trans-Canada Highway 1. Parken byr akkurat som Jasper National Park på mange tur muligheter, både for de som er erfarne turgjengere som ønsker utfordringer og kanskje overnatte i det fri (husk å få tilladelse til å campere i marka (back country camping)), men også for billisten som ønsker avveksling på bilturen på Icefields Parkway.

Det canadiske parkvesenet (Parks Canada) har en liten folder om nationalparkene i Alberta og det østlige British Columbia, hvor det flott står: Proudly Bringing you Canada at its best - Stolt viser vi her Canada på sitt beste. Og gjett om de har rett.

Fakta

Entre
Western Canada Annual Pass gir adgang til nasjonalparkene i det vestlige Canada koster. Den koster $70 for en gruppe/bil eller $35 for en person. Fisketillatelse koster for en uke: $6 og for et år: $13.

Camping
Det koster fra $ 10 og oppover å campe på campingplasser i nasjonalparkene, alt avhengig av hvilke fasiliteter som tilbys. De fleste campingplassene er åpne fra mai/juni til september/oktober og enkelte har helårscamping. Back country Camping koster $6 per natt (reservasjonsgebyr $10) og et årspass $42.

Ytterligere opplysninger
Flere opplysninger om reisemuligheter i det vestlige Canada får du hos Skandinavisk Canadisk Amerikansk Vennskapsforening. På følgende flotte og meget informative hjemmeside om parker i Canada, er det mulig å finne alle de opplysninger du har bruk for å få maksimalt utbytte av turen til Canadas flotte nationalparker i vest.
 
Tekst:  Arne Tubæk Naamansen / Venskabsforeningen
17.181 Brukere, 1.151.895 Bilder, 5.795 Filmklipp
Reisetilbud på e-post
Billige flybilletter
Billige restplasser
Billige charterreiser
…og mange andre reiser.
Travelmarket Norge
Reisesøkemotoren Travelmarket.no søker på mer enn 1.000 internettsider for å finne de beste og billigste reisene for deg.