Luftfarten er svært sikker
Du kan nå med god grunn gå ombord i et passasjerfly og være meget trygg. Rekordlave 25 havarier med fatal utgang inntraff i 2003.
Bare i 1954 og 1984 har det vært tryggere å fly sivile passasjerfly i verden. De to årene omkom henholdsvis 648 og 644 passasjerer og mannskap. I fjor omkom 677 - de fleste (140) ombord på Union des Transports Africains de Guinée (UTA) sin 27 år gamle Boeing 727
i Cotonou, Benin.
I Vest-Europa (to dødelige havarier), Øst-Europa (3 stk), Nord- og Sør-Amerika (10 stk) har trenden vært meget god de siste seks årene.
Dog har Afrika de største utfordringene - der de med kun 3 % av verdens takeoffs hadde 28 % av alle ulykkene med omkomne. Her har aldrende materiell ofte vært utsatt. Trenden er dessverre økende.
Den generelle hovedårsaken til flyulykkene ifjor, var så kallt 'kontrollert flyging inn i terrenget' - noe som innebærer at et luftdyktig fly med positiv kontroll av mannskapet flyges i bakken eller i sjøen. Bakgrunnen for dette er normalt at mannskapet er 'ukjent' med sin possisjon eller 'er konsentrert om annet enn navigasjonen'. 2003 gav 9 slike crash (36 %) på global basis.
Innflyging og landing gav åtte ulykker ifjor - en fase av flygingen som særlig før gav et langt større antall hendelser.
Kilde: boarding.no
|
| |
| Tekst:
travelmarket.com -
|