Travelmarket Norge
Få gode tilbud på e-post:

20 års kamp for flyterminal over

Etter 20 års kamp blir 16. januar en milepæl for Midt Troms fylke. I dag åpnes den nye terminalen på 450 kvadratmeter, ved Bardufoss flyplass. Det nye bygget har kommet på plass etter et solid spleiselag fra kommuner i Troms fylke og næringslivet forøvrig. Sluttsummen for den nye terminalen ble fem millioner, og et nytt transportbånd til en million har også kommet på plass.

Fredag 16. januar 2004 bli en milepæl for Midt Troms fylke, den nye flyplass terminalen med tilfredsstillende fasiliteter, styrker næringslivet i hele regionen, sier ordfører i Målselv Lars Nymo til avisen Nordlys.

Terminalen står ferdig etter 20 års kamp, og åpner i dag med 63 gjester tilstede.

 Det er ingen saker jeg har brukt som så mange timer på som denne de 12 årene jeg satt som ordfører, sier Nymo.

Falt mellom to stoler.

Først fikk man til en ordning slik at sivile benytta Forsvarets avgangshall. Slik sto det i mange år, mens kampen for å få erstatta det gamle bygget pågikk for fullt. Ordførere  en gang 10 i tallet, pluss fylkesordfører  reiste til Oslo utallige ganger. Man jobba mot forskjellige regjeringer, komiteen i Stortinget osv. Men hele tida skjedde noe som gjorde at terminalen falt mellom to stoler.

Dro inn alle pengene

Lokalsamfunnet jublet den 6.november i 1998 da to statsråder uoppfordret kom nordover og lovet i en pressekonferanse at terminalen skulle bygges. Men jubelen ble kortvarig, da finanskomiteen plutselig dro inn alle pengene. Dermed måtte man starte kampen på nytt.

Men så fant Avinor 15 mill. kroner til utviding av Forsvarets avgangshall, og i april i fjor kom meldingen fra Avinor om at de kunne stille med 3 millioner kroner, under forutsetning av at 2 mill. kroner  ble finansiert lokalt med Målselv kommune som byggherre.

Det kunne kommunen ikke ta på seg grunnet økonomi. Målselv Industribygg ble da satt til å gjøre jobben og et spleiselag av kommuner, Troms fylkeskommune og næringsliv skaffet da til veie, de millionene som manglet, skriver Nordlys.





Kilde: Boarding.no
 
Tekst:  Nanna Sagerud
17.181 Brukere, 1.151.895 Bilder, 5.795 Filmklipp
Reisetilbud på e-post
Billige flybilletter
Billige restplasser
Billige charterreiser
…og mange andre reiser.
Travelmarket Norge
Reisesøkemotoren Travelmarket.no søker på mer enn 1.000 internettsider for å finne de beste og billigste reisene for deg.